Vítejte!                                                 English speaking users are most welcome!

Listopad 2011

Motovidlo

28. listopadu 2011 v 20:28 Ovčí vlna a zpracování
Jsem to ale motovidlo... (angl. niddy-noddy)

Tímto nástrojem vyrábíme přadýnka. Snáze se vlna pere a barví, než v klubíčku.

Výroba je jednoduchá: kupte si tyčku o průměru asi 1,5 cm a prkýnko o šíři 1,5 cm v železářství. Uřízněte si dva stejně dlouhé asi 20 cm prkýnka, tyčku zkraťte na 60 cm (na velké náviny příze) a nebo na 35 cm (na malá klubíčka). Okraje prkýnek zabruste smirkovým papírem, aby se vlna nezachytávala. Na konce tyčky přibijte prkýnka v polovině jedním hřebíčkem a máte motovidlo! Mám obě varianty, hodí se.


Jak ho používat? Princip je velmi podobný kroucené šňůrce. Jeden konec příze volným očkem přivázeme k jednomu konci a začneme navíjet, viz video
http://www.joyofhandspinning.com/yarn-niddyNoddy.shtml
Až nám dojde příze, koneček ovážeme kolem navinuté příze a uzlíčkem zajistíme. Opatrně sundáme přízi z motovidla. K barvení je třeba nitěmi svázat přízi k sobě, aby se nám příze nezamotala do sebe.
Dovnitř sundané smyčky dáme palce a začneme jednou rukou zkrucovat. Až se příze začne sama v polovině zakrucovat do sebe, palce vytáhneme a právě v té polovině pomůžeme přadýnku se zkoutit do sebe. Nakonec provlečeme jeden konec přadýnka do druhého, aby se nám nerozpletlo.


Videa

23. listopadu 2011 v 16:08 Cech panen rukodělných
Odkazy na Cech:

Inéz Šťovíčková a její život v Křinicích
http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/article.asp?article_id=2097