Vítejte!                                                 English speaking users are most welcome!

Motovidlo

28. listopadu 2011 v 20:28 |  Ovčí vlna a zpracování
Jsem to ale motovidlo... (angl. niddy-noddy)

Tímto nástrojem vyrábíme přadýnka. Snáze se vlna pere a barví, než v klubíčku.

Výroba je jednoduchá: kupte si tyčku o průměru asi 1,5 cm a prkýnko o šíři 1,5 cm v železářství. Uřízněte si dva stejně dlouhé asi 20 cm prkýnka, tyčku zkraťte na 60 cm (na velké náviny příze) a nebo na 35 cm (na malá klubíčka). Okraje prkýnek zabruste smirkovým papírem, aby se vlna nezachytávala. Na konce tyčky přibijte prkýnka v polovině jedním hřebíčkem a máte motovidlo! Mám obě varianty, hodí se.


Jak ho používat? Princip je velmi podobný kroucené šňůrce. Jeden konec příze volným očkem přivázeme k jednomu konci a začneme navíjet, viz video
http://www.joyofhandspinning.com/yarn-niddyNoddy.shtml
Až nám dojde příze, koneček ovážeme kolem navinuté příze a uzlíčkem zajistíme. Opatrně sundáme přízi z motovidla. K barvení je třeba nitěmi svázat přízi k sobě, aby se nám příze nezamotala do sebe.
Dovnitř sundané smyčky dáme palce a začneme jednou rukou zkrucovat. Až se příze začne sama v polovině zakrucovat do sebe, palce vytáhneme a právě v té polovině pomůžeme přadýnku se zkoutit do sebe. Nakonec provlečeme jeden konec přadýnka do druhého, aby se nám nerozpletlo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama